Johanssons urladdning räckte till seger i Vinterpokalen

Patrik Johanssons urladdning på de tre sista sträckorna gav honom karriärens första klasseger i Otrimmat 4WD i SM-sammanhang.
– Jag vet ju att han inte har alla hästar hemma, han kan göra riktiga urladdningar så där, säger Jimmy Joge som tappade förstaplatsen till Johansson.

I Otrimmat 4WD blev det en intensiv kamp om segern hela vägen in i mål. Flera förare visade att tempot var det rätta för seger. På fredagskvällens publiksträcka runt Göransson Arena i Sandviken var det Joakim Nyman som var hetast i klassen och han var även näst snabbast i totallistan. Han försvann dock med motorproblem på SS2. För vinnaren i Rally Uppsala, Mats Thorszelius, blev publiksträckan i Sandviken en mardröm. Han svängde på fel håll och fick backa inne på den knixiga sträckan och på så sätt tappade han 6-8 sekunder på övriga i klassen. Sekunder som skulle gett honom tredjeplatsen i klassen, nu blev han tillslut fyra med 3 tiondelars marginal.
Istället var det Jimmy Joge, hemmaföraren Martin Berglund och smålänningen Patrik Johansson som gjorde upp om segern. Efter tre sträckor hade Berglund ledningen men en sträcka senare hade Jimmy Joge tagit över taktpinnen för att åter lämna över den till Berglund efter sträcka 5. På tredjeplats fanns då Patrik Johansson men efter ytterligare en sträcka ledde Joge före Johansson som varit snabbast på SS6. Vid den korta servicen i Göransson Arena var Johansson segerviss.
– Vi ska förbi Joge, så är det bara. Vi hade en bra avslutning på SS6 också och känner att vi har satt lite press på Joge.

Det skulle visa sig att hans analys skulle komma att slå in för på de två sista sträckorna var han snabbast av alla i klassen, på sista sträckan var han till och med totalsnabbast.
Hur värderar du den här segern?
– Jättehögt, det är min första seger i klassen så det kommer att finnas i minnet länge, säger Patrik Johansson.
Andraplacerade Jimmy Joge var trots allt inte helt bedrövad över att tappa vinsten till Johanss.
– Vi är nöjda, vi har gjort så gott vi kan och vi gjorde som Patrik med däcken men våra däck höll inte hela vägen i alla fall och Patrik åkte riktigt bra på slutet där så det är bara att gratulera, säger han.

Martin Berglund som är ny i klassen var riktigt nöj med att kunna hänga med i toppskiktet.
– Jag är jättenöjd. Det här är första riktiga resultatet där vi kunnat mäta oss ordentligt med motståndarna och det är en stark klass där det känns som att säkert åtta förare är med och slåss om segern, säger Berglund.
Hur märkte du av hemmaplanen?
– Det var mycket folk ute som hejade och det var roligt, det har varit en fin tävling med bra väglag och väder. På det viset har det varit perfekt. 

Johanssn måletSS8_webb

Patrik Johansson och co-drivern Jesper Johansson vann Vinterpokalen i Sandviken i klassen Otrimmat 4WD. Foto: Urban Andersson