top of page
sm_rally.png
SBTV_web.png
SBTV_web.png
HK Logo, NEG, RÄTT.png
Bygg&Kakel_neg.png
logga_fyrkant_edited1_neg2_edited.png

24 maj 2025

Publikinformation Royal Rally - SM

Här är allt du behöver veta för att planera din vistelse i Värmlandsskogarna den 29-31 maj!

Publikguide – Rally-SM på Royal Rally of Scandinavia 2025


Välkommen till en unik rallyupplevelse! När Royal Rally of Scandinavia avgörs den 29–31 maj, är det inte bara Europas rallyelit i FIA ERC som står på startlinjen – utan även Sveriges främsta förare i Rally-SM. Det här är första gången Rally-SM körs tillsammans med EM i Royal Rally, vilket ger rallypubliken dubbelt så mycket action att njuta av. Denna guide hjälper dig att hitta rätt bland sträckor, tider och upplevelser – med fokus på den svenska rallyeliten.


Rallyt i korthet

• Datum: 29–31 maj 2025

• Plats: Karlstad med omnejd, Värmland

• Totalt över 100 Rally-SM-bilar och ett 30-tal internationella ERC-ekipage

• Gemensamma specialsträckor för både EM och SM


Biljetter köps här

Digitalt program köps här


Serviceplatsen – Rallyts nav

Serviceplatsen är belägen på Norra Fältet i Karlstad och har fri entré för allmänheten. Här kan du som besökare se teamen i SM och EM meka med bilarna, köpa mat från foodtrucks, handla ERC-merch och – om du har tur – få en autograf från någon av förarna. Här finns även teknisk zon och mediazon som går att se in i från utsidan.


Öppettider för publik:

• Torsdag 29 maj: 08:00–18:00

• Fredag 30 maj: 08:00–22:00

• Lördag 31 maj: 08:00–17:00


Fredag – tider för service:

• EM: Lunchservice 11:50 | Kvällsservice 18:50

• SM: Lunchservice 13:23 | Kvällsservice 20:21


Lördag – tider för service:

• EM: Lunchservice 10:48

• SM: Lunchservice 12:37


Parkering finns vid Sola Arena och Tingvalla, med ordinarie parkeringsavgift.


Invigning – Torsdag 29 maj

Stora Torget i Karlstad förvandlas till rallyfest torsdag kväll. Här presenteras både EM- och SM-fältet inför publik och media. Det bjuds på autografskrivning, intervjuer, scensnack och festlig invigning.


• 17:00 och framåt: Invigningsshow och Meet the Drivers

• 18:23: Start för SS1 Bråtebäcken (EM)

• 19:23: Start för SS1 Bråtebäcken (SM)

Sträckan körs in i LBC Arena – spektakulärt, centralt och publikvänligt!


Tävlingen – Fredag och Lördag

Rallyt är uppdelat i två huvudetapper:

• Fredag: Sträckor kring Kil, Vålberg och Sunne – inklusive publikfavoriten Colin’s Crest

• Lördag: Sträckor öster om Karlstad – bland annat Royal Forest, Ängebäckstorp och


Nytt för i år är det så kallade loopsystemet där EM-fältet kör två sträckor två gånger innan lunchservice. Direkt därefter tar SM-fältet vid på samma sträckor. Det innebär minimalt med väntetid för publiken och maximalt med rally.


Avslutning – Stora Torget

Efter sista sträckan återvänder ekipagen till Karlstads centrum för målgång, prisutdelning och Parc Fermé. Här kan publiken ta emot sina favoriter och fira vinnarna – mitt i hjärtat av staden.


Power Stage Ölme:

• ERC Power Stage SS Ölme 16:06

• Power Stage SS Ölme 17:51

• 18:00: Prisutdelning och ceremoni på Stora Torget


Här hittar du kartor, publikplatser, parkeringar och info om alla sträckor i rallyt: https://ercroyalrally.com/tavlingen/strackor/

bottom of page