13 april 2026
Rally-SM fortsätter att belöna prestation – fria däcken från Hankook delas ut löpande under säsongen

Rally-SM fortsätter tillsammans med Hankook att premiera prestation och engagemang i mästerskapet genom det etablerade däcksamarbetet och inför årets säsong sker en viktig förändring i hur de fria däcken delas ut.
Under förra säsongen delades däcken ut i samband med avslutningsfesten, i år får förarna istället ta del av belöningen direkt då däcken delas ut löpande under säsongen i samband med deltävlingarna.
- Nu är Rally-SM säsongen igång och vi är inne på vårt andra år som stolt partner till Rally-SM och SBF. En fantastisk nyhet är att vi, via årets nya upplägg, aktivt kan gå in och stötta engagerade förare och team under hela säsongen. Säger Christine Silfversparre, Marknadschef Norden, Hankook.
Under de återstående fyra deltävlingarna delas totalt 96 fria däck ut till de främst placerade ekipagen i respektive klass. Fördelningen baseras på resultat, där topp 5–6 i varje klass belönas enligt en fastställd modell. De fria däcken fungerar som en tydlig prestationsbonus och ger ett konkret mervärde för de ekipage som levererar på hög nivå.
Utöver detta delas 16 jokerdäck per tävling ut, ett komplement som lyfter fram prestationer bortom resultatlistan.
Fördelningen av jokerdäcken sker enligt följande:
8 däck tilldelas JSM
8 däck fördelas mellan övriga klasser
Varje arrangör ansvarar för att dela ut 4 jokerdäck, medan en utsedd jury beslutar om resterande 12 däck.
Jokerdäcken tilldelas ekipage eller team som på olika sätt utmärkt sig under tävlingen. Det kan handla om överraskande prestationer, starka upphämtningar efter motgångar eller avgörande insatser från team och mekaniker.
Mottagarna presenteras på tisdag efter varje deltävling via Rally-SM:s sociala medier, där varje tilldelning också motiveras.
– Det här är ett koncept som verkligen tillför något till mästerskapet. Vi belönar inte bara resultat, utan även prestationer, kämpaglöd och insatser som annars riskerar att hamna i skymundan. Samtidigt ger de fria däcken en tydlig sportslig morot för de som utmärker sig i resultatlistan, säger Jonas Kruse, projektledare för Rally-SM.
Genom kombinationen av fria däck och jokerdäck fortsätter Rally-SM att skapa incitament för både resultat, utveckling och engagemang, på och vid sidan av sträckorna.
Fördelning fria däck
Nyköping
JSM
1:a 6 däck
2:a 4 däck
3:a 2 däck
4:a 2 däck
5:a 2 däck
Totalt 16 däck.
Standard
1:a 6 däck
2:a 4 däck
3:a 2 däck
4:a 2 däck
5:a 2 däck
Totalt 16 däck.
Kil
2WD
1:a 10 däck
2:a 8 däck
3:a 6 däck
4:a 4 däck
5:a 2 däck
6:a 2 däck
Totalt 32 däck.
Vimmerby
Internationella 4WD
1:a 6 däck
2:a 4 däck
3:a 2 däck
4:a 2 däck
5:a 2 däck
Totalt 16 däck.
Nationella 4WD
1:a 6 däck
2:a 4 däck
3:a 2 däck
4:a 2 däck
5:a 2 däck
Totalt 16 däck.










