15 maj 2025
Så körs Royal Rally of Scandinavia 2025
Den 29–31 maj avgörs den tredje upplagan av Royal Rally of Scandinavia – och årets tävling bjuder på flera spännande nyheter i både bansträckning och upplägg när SM för första gången ansluter till EM-rallyt.

Tävlingens nav är serviceplatsen på Norra Fältet i Karlstad och med HQ på Scandic Klarälven, strategiskt placerade med gångavstånd från stadens centrum.
Rallyt inleds på torsdagen med invigning och aktiviteter på Stora Torget i Karlstad, där både EM- och SM-fältet presenteras inför publiken. Direkt därefter drar rallyt igång med den nya publiksträckan SS Bråtebäcken, som avslutas inne i spektakulära LBC Arena – bara minuter från stadskärnan.
Fredagen markerar premiären för ett nytt loopsystem, där EM-fältet kör två sträckor två gånger innan de återvänder till service. Det innebär kortare väntetid för publiken i skogen – och när EM-fältet passerat kommer direkt därefter SM-fältet med sina 100 bilar.
Fredagsförmiddagen går i västlig riktning från Karlstad, runt Kil och Vålberg. Fredagen inleds med Grönlund, som har fått en ny avslutning jämfört med 2024. Efter det gör förarfavoriten Värmskog debut i EM-sammanhang – en av västra Värmlands bästa rallyvägar som senast gick i Rally-SM 2023 under Rally Arvika.
Efter lunchservice väntar den välbekanta Gårdsjö utanför Sunne, i motsatt riktning mot förra året, och därefter klassiska Colin’s Crest, där världens mest kända rallyhopp åter bjuder på spektakulär underhållning.
På lördagen styr rallyt österut från Karlstad. Ängebäckstorp är tillbaka i en något kortare variant, och Bjurerud är en helt ny sträcka för året. Därefter väntar Royal Forest – tidigare kallad Lungsund – som i år körs åt andra hållet.
Rallyts avslutning sker på SS Ölme, som är årets Power Stage. Den populära publiksträckan körs i år i motsatt riktning jämfört med tidigare, och blir en spännande final på rallyt.
När tävlingen i skogen är över, återvänder bilarna till Stora Torget i Karlstad för målgång, prisutdelning och parc fermé – mitt i stadens hjärta.
Magnus Säfström, banchef för BAUHAUS Royal Rally of Scandinavia, säger:
“Det ska bli spännande att testa vårt nya loopsystem, där publiken kan uppleva mycket rally hela dagen. Man kan se EM-fältet två gånger och stora delar av SM på förmiddagen, byta sträcka, och sedan få samma upplevelse på eftermiddagen – både fredag och lördag.
Jag är också glad att vi i år fått med Värmskog, en av Västra Värmlands bästa rallyvägar, och nya Bjurerud som är en riktigt fin tillskott. Grönlund har en ny avslutning med flera fantastiska publikplatser, bland annat ett rejält lyft över ett öppet gärde.
Och såklart – Colin’s Crest, vår mest ikoniska plats, där bilarna flyger över 40 meter inför en jublande publik. Royal Forest körs i motsatt riktning i år och bjuder på en minst lika bra utmaning, med nya hyggen som öppnar upp för ännu fler bra åskådarplatser. Rallyt avslutas med Power Stage på Ölme, där publiken kan följa bilarna över två kilometer mot målet.”