Nytt rallyteam i SM

5 december, 2021

FT1 Rallyteam med rötterna i södra delen av landet har sett dagens ljus.

På deras nya hemsida finns att läsa ”En satsning av den här storleken kräver en hel del och i och med samarbetet kan vi dra nytta av gemensamma resurser. Vi kör team-SM nästa år”.

Det är TRR Motorsport som tillsammans med Jacob Motorsport bildar FT1 Rallyteam. Förarna består av Jacob Johannesson med co-driver Danny Holgersson och Håkan Rönnebring med co-driver Anette Pettersson.

Jacob Johannesson, som började köra rally 2017 tog JSM-brons i år, tävlar 2022 i JSM och SM i nationella 2WD klassen med  Volvo 940.

Håkan Rönnebring, började köra rally 1994 och vann C-förarcupen och Volvocupen 1998, tävlar i SM nationella 4WD-klassen i sin Mitsubishi EVO IX.

Teamchef är Peter Johannesson. Fotot är hämtat från teamets hemsida, som finns här

Mer från Rally-SM:

SSR: Inbjudan publicerad

SSR: Inbjudan publicerad

18–20 maj är det dags för andra deltävlingen i Rally-SM. South Swedish Rally är arrangör och inbjudan finns nu...

Anmäl ditt asfaltteam

Anmäl ditt asfaltteam

I ditt dreamteam kommer max tre valfria tävlingsekipage deltaga och köra om mästerskapspoäng. De tävlande kan komma...